Zastosowania sztucznej inteligencji (SI)

W pierwszym artykule przybliżymy koncept sztucznej inteligencji (SI, ang. artificial intelligence AI). Aby dowiedzieć się więcej na temat definicji, przeczytaj: Czym jest SI, a czym nie jest SI? Jak zapewne zauważyłeś SI jest bardzo popularnym tematem w mediach, jak i w przestrzeni publicznej. Jednakże jak można zauważyć pojęcie to ma wiele różnych znaczeń, w zależności od środowiska. Dla niektórych SI może przewyższać ludzką inteligencję, a dla innych oznacza prawie każdą technologię przetwarzania danych. Wyróżniamy trzy zastosowania SI, które ilustrują różne jej aspekty. Do każdego z nich powrócimy w kolejnych artykułach, aby lepiej zrozumieć omawianą tematykę.

Zastosowanie sztucznej inteligencji: Rekomendacja treści

1) Zastosowanie sztucznej inteligencji: Rekomendacja treści

Informacje, z którymi spotkamy się każdego dnia są odpowiednio dla nas spersonalizowane. O przykłady nietrudno, ponieważ mamy z nimi nieustającą styczność, mianowicie korzystając z portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, czy Instagram natrafiamy na spersonalizowane reklamy online. Słuchając muzyki w serwisie Spotify otrzymujemy skomponowane specjalne dla nas playlisty, zaś korzystając z serwisów steamingowych, takich jak Netflix i HBO dostajemy rekomendacje filmowe na podstawie wcześniej obejrzanych produkcji. Wielu wydawców internetowych, tj. gazet i firm nadawczych, a także wyszukiwarki (np. Google) również personalizują oferowane przez siebie treści.

Chociaż główna strona papierowej wersji gazety „New York Times” lub „China Daily” jest taka sama dla wszystkich czytelników, to strona główna wersji online jest inna dla każdego. To specjalne algorytmy określają treść, którą widzisz, ponieważ są one oparte na sztucznej inteligencji.

Implikacje: podczas gdy wiele firm nie chce ujawniać szczegółów swoich algorytmów, znajomość podstawowych zasad pomaga zrozumieć potencjalne implikacje: dotyczą one tak zwanych baniek filtrujących, komór echowych, fabryk trolli, fałszywych wiadomości i nowych form propagandy.

Zastosowanie Sztucznej Inteligencji: Samochody samojezdne
Tesla, model S

2) Zastosowanie Sztucznej Inteligencji: Samochody samojezdne

Samochody samojezdne wymagają połączenia wielu rodzajów sztucznej inteligencji, tj. szukania i planowania w celu znalezienia dogodnej trasy od punktu A do B, wizji komputerowej w celu identyfikacji przeszkód oraz podejmowania niepewnych decyzji, aby poradzić sobie z złożonym i dynamicznym środowiskiem. Każdy z nich musi działać niemalże z bezbłędną precyzją, aby unikać wypadków.

Te same technologie są również stosowane w innych autonomicznych systemach, takich jak roboty dostarczające, latające drony i autonomiczne statki.

Implikacje: bezpieczeństwo na drodze powinno się ostatecznie poprawić, ponieważ statystycznie niezawodność systemów komputerowych góruje nad człowiekiem. Wydajność łańcuchów logistycznych podczas transportu towarów powinna się poprawić. Ludzie przejmują rolę nadzorczą obserwując, co dzieje się, podczas gdy maszyny zajmują się kierowaniem pojazdu.

Zastosowanie Sztucznej Inteligencji: Przetwarzanie obrazu i wideo

3) Zastosowanie Sztucznej Inteligencji: Przetwarzanie obrazu i wideo

Rozpoznawanie twarzy jest już wykorzystywane w wielu aplikacjach dla klientów, firm i instytucji rządowych. Stosuje się je przy organizacji zdjęć według osób, jak również przy automatycznym „tagowaniu” w mediach społecznościowych, a nawet kontroli paszportowej. Podobne techniki można wykorzystać do rozpoznawania innych samochodów i przeszkód wokół samochodu autonomicznego lub do szacowania populacji dzikiej przyrody.

SI można także wykorzystać do generowania lub zmiany treści wizualnych. Przykładowo swoje osobiste zdjęcia można dostosować w taki sposób, aby wyglądało ono jak obraz namalowany przez Vincenta van Gogha. Co więcej do własnych fotografii można wygenerować bez problemu postacie znane z filmów (Avengers, Władca Pierścieni albo z licznych animacji studia Pixar).

Implikacje: gdy tego typu techniki jeszcze bardziej się rozwiną i będą bardziej dostępne, to bez problemu będzie można stworzyć fałszywe filmy (ang. Deep fake) – przykład na yt, których nie będzie dało się odróżnić od rzeczywistości. To znacząco podważa pogląd, iż to co zauważalne jest prawdziwe. Więcej na ten temat: Społeczna konsekwencja SI 2: Widzenie to fakty, a może jednak nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *