Robotyka i roboty

Robotyka oznacza budowanie i programowanie robotów, aby mogły one działać w złożonych, rzeczywistych scenariuszach. Robotyka to jedna z dziedzin nauki powiązanych ze sztuczną inteligencją. W pewnym sensie robotyka jest największym wyzwaniem SI, ponieważ wymaga połączenia praktycznie wszystkich obszarów SI, mianowicie:

  • Komputerowe rozpoznawanie mowy i rozpoznawanie mowy do wykrywania otoczenia,
  • Przetwarzanie języka naturalnego (ang. Natural language processing, NLP), wyszukiwanie informacji i wnioskowanie w warunkach niepewności w zakresie przetwarzania instrukcji i przewidywania konsekwencji potencjalnych działań,
  • Modelowanie poznawcze i przetwarzanie afektywne (systemy reagujące na wyrażanie ludzkich uczuć lub imitujące uczucia) do interakcji i współpracy z ludźmi.

Do wielu problemów SI związanych z robotyką najlepiej podejść przez uczenie maszynowe, co czyni je centralną gałęzią sztucznej inteligencji w robotyce.

Robotka istnieje od zawsze i od zawsze stanowi drugą najlepszą rzecz świata. Jest tak ekscytująca i wciągająca, ze człowieka może łatwo ponieść. ~Colin Angle

robot

Co to jest robot?

W skrócie, robot to maszyna zawierająca czujniki (które wyczuwają otoczenie) i siłowniki (które działają na otoczenie), które można zaprogramować do wykonywania sekwencji działań. Ludzie przyzwyczajeni do science fiction i tamtejszych prezentacji robotów, zwykle myślą o humanoidalnych maszynach chodzących niezręcznym chodem i mówiących metalicznym monotonnym tonem. Większość obecnie używanych robotów wygląda zupełnie inaczej, ponieważ są zaprojektowane zgodnie z zastosowaniem. Większość z zastosowań robotów nie skorzystałaby z ludzkiego kształtu, tak jak np. zmywarka, w której umieszczamy naczynia do mycia za pomocą strumienia wody.

Na pierwszy rzut oka może to nie być oczywiste, ale każdy rodzaj pojazdu, który ma co najmniej pewien poziom autonomii i zawiera czujniki i urządzenia uruchamiające, jest także przypisywane do robotyki. Z drugiej strony rozwiązania oparte na oprogramowaniu, takie jak chatbot do obsługi klienta, nawet jeśli są czasami nazywane „robotami programowymi”, nie są liczone jako (prawdziwa) robotyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *