Robotyka i roboty

Robotyka oznacza budowanie i programowanie robotów, aby mogły one działać w złożonych, rzeczywistych scenariuszach. Robotyka to jedna z dziedzin nauki powiązanych ze sztuczną inteligencją. W pewnym sensie robotyka jest największym wyzwaniem SI, ponieważ wymaga połączenia praktycznie wszystkich obszarów SI, mianowicie:

  • Komputerowe rozpoznawanie mowy i rozpoznawanie mowy do wykrywania otoczenia,
  • Przetwarzanie języka naturalnego (ang. Natural language processing, NLP), wyszukiwanie informacji i wnioskowanie w warunkach niepewności w zakresie przetwarzania instrukcji i przewidywania konsekwencji potencjalnych działań,
  • Modelowanie poznawcze i przetwarzanie afektywne (systemy reagujące na wyrażanie ludzkich uczuć lub imitujące uczucia) do interakcji i współpracy z ludźmi.

Do wielu problemów SI związanych z robotyką najlepiej podejść przez uczenie maszynowe, co czyni je centralną gałęzią sztucznej inteligencji w robotyce.

Robotka istnieje od zawsze i od zawsze stanowi drugą najlepszą rzecz świata. Jest tak ekscytująca i wciągająca, ze człowieka może łatwo ponieść. ~Colin Angle

robot

Co to jest robot?

W skrócie, robot to maszyna zawierająca czujniki (które wyczuwają otoczenie) i siłowniki (które działają na otoczenie), które można zaprogramować do wykonywania sekwencji działań. Ludzie przyzwyczajeni do science fiction i tamtejszych prezentacji robotów, zwykle myślą o humanoidalnych maszynach chodzących niezręcznym chodem i mówiących metalicznym monotonnym tonem. Większość obecnie używanych robotów wygląda zupełnie inaczej, ponieważ są zaprojektowane zgodnie z zastosowaniem. Większość z zastosowań robotów nie skorzystałaby z ludzkiego kształtu, tak jak np. zmywarka, w której umieszczamy naczynia do mycia za pomocą strumienia wody.

Na pierwszy rzut oka może to nie być oczywiste, ale każdy rodzaj pojazdu, który ma co najmniej pewien poziom autonomii i zawiera czujniki i urządzenia uruchamiające, jest także przypisywane do robotyki. Z drugiej strony rozwiązania oparte na oprogramowaniu, takie jak chatbot do obsługi klienta, nawet jeśli są czasami nazywane „robotami programowymi”, nie są liczone jako (prawdziwa) robotyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *