Prognoza 1: SI będzie nadal wokół nas

Pierwszy artykuł na tej stronie był poświęcony obecnym zastosowaniu sztucznej inteligencji. Rozpoczęliśmy od omawiania badań nad sztuczną inteligencją poprzez omówienie najważniejszych aplikacji SI, które mają wpływ na życie ludzi. Wyszczególniono trzy następujące przykłady: pojazdy samojezdne, systemy rekomendacji oraz przetwarzanie obrazu. Omawialiśmy także szereg innych zastosowań, które przyczyniają się do trwającej transformacji technologicznej.

SI robi różnicę

Następstwem skupienia się na praktyczności, a nie na dużych problemach jest życie w pobliżu sztucznej inteligencji (nawet jeśli przez większość czasu nie jesteśmy tego świadomi): muzyka, której słuchamy, produkty, które kupujemy w sieci, filmy i oglądane przez nas seriale, nasze trasy komunikacji, a nawet wiadomości i informacje, są pod coraz większym wpływem SI. Ponadto każda dyscyplina nauki, od medycyny i astrofizyki po historię średnich wieków, przyjmuje metody sztucznej inteligencji w celu pogłębienia naszego zrozumienia wszechświata, jak i nas samych.

każda dziedzina naszego życia jest pod coraz większym wpływem SI
Każda dziedzina naszego życia jest pod coraz większym wpływem SI

Obecnie wraz z nastaniem nowego tysiąclecia SI nabiera na znaczeniu. Nowoczesne metody sztucznej inteligencji koncentrują się na rozbiciu problemów na szereg mniejszych, odizolowanych i dobrze zdefiniowanych, które będzie można rozwiązać pojedynczo. Współczesna sztuczna inteligencja omija wielkie pytania dotyczące znaczenia inteligencji, umysłu i świadomości, koncentruje się na kreowaniu przydatnych rozwiązań w rzeczywistych problemach. Więcej o tym w zastosowaniach sztucznej inteligencji. Kolejną cechą współczesnych metod sztucznej inteligencji, ściśle związaną z pracą w złożonym i „nieuporządkowanym” realnym świecie jest zdolność do radzenia sobie z niepewnością. Bieżący trend wzrostowy sztucznej inteligencji został znacznie nasilony przez powrót sieci neuronowych i technik głębokiego uczenia, zdolnych do przetwarzania obrazów i innych rzeczywistych danych lepiej niż cokolwiek, co widzieliśmy wcześniej.

cytaty z arykułu: Ogólnie o przewidywaniu przyszłości SI

Zobacz również: Prognoza 2: Przyszłość SI | Terminator raczej nie nadejdzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *