Społeczne konsekwencje sztucznej inteligencji

W poprzednich artykułach (najważniejsze to: Definiowanie SI, Zastosowania SI, Dziedziny nauki powiązane ze SI) omawialiśmy znaczenie sztucznej inteligencji w dzisiejszym i przyszłym świecie.

Najważniejsze decyzje determinujące, jak dobrze nasze społeczeństwo może dostosować się do zmian wprowadzonych przez sztuczną inteligencję nie są powiązane z technologią, a z polityką.

Wszystko, czego dowiedzieliśmy się o sztucznej inteligencji sugeruje, że przyszłość rysuje się bardzo optymistycznie. Otrzymamy nowe i lepsze usługi, a zwiększona produktywność doprowadzi do pozytywnych rezultatów. Opatrzone to jest jednak pewnym warunkiem, mianowicie dokładnie rozważymy konsekwencje społeczne i zapewnimy, iż moc sztucznej inteligencji zostanie wykorzystana dla dobra całego społeczeństwa.

Konsekwencje społeczne sztucznej inteligencji

Rodzaje społecznych konsekwencji

Co należy zrobić, aby zapewnić pozytywne konsekwencje?

Odpowiadając na pytanie:

  • Musimy unikać błędów algorytmicznych, aby móc zmniejszyć dyskryminację zamiast ją zwiększać,
  • Musimy nauczyć się krytycznie oceniać to, co widzimy, ponieważ widzenie nie jest już tym samym, co fakty, należy rozwijać metody sztucznej inteligencji, które pomagają nam wykrywać oszustwa, nie zaś te które ułatwiają fałszerstwa,
  • Musimy wprowadzić regulacje, aby zagwarantować ludziom prawo do prywatności, a wszelkie naruszenia tego prawa powinny być surowo karane.

Ponadto musimy znaleźć nowe sposoby dzielenia się korzyściami dla wszystkich, zamiast tworzyć elity SI, gdzie tylko one mogą sobie pozwolić na najnowszą technologię, doprowadzając do niespotykanej dotąd nierówności ekonomicznej. Wymaga to starannego osądu politycznego (należy pamiętać, że przez osąd polityczny rozumieć należy decyzje dotyczące polityki, które nie mają wiele wspólnego z tym, kto głosuje na kogo w wyborach, czy też na losy poszczególnych polityków i partii politycznych).

Znaczenie polityki

Regulacje wykorzystania SI muszą być zgodne z zasadami demokracji i każdy musi mieć równe zdanie na temat tego, w jakim społeczeństwie chcemy żyć w przyszłości. Jedynym sposobem, aby to umożliwić, jest swobodne udostępnianie wiedzy o technologii wszystkim, bez wyjątku. Oczywiście zawsze znajdą się eksperci w danym temacie, którzy wiedzą więcej niż reszta z nas, ale powinniśmy przynajmniej mieć możliwość krytycznej oceny tego, co mówią.

Nasza rola jako jednostek

Najważniejsze zastosowania SI to: samochody autonomiczne, systemy rekomendacji oraz przetwarzanie obrazów i wideo. W innych artykułach omawialiśmy także szereg innych zastosowań, które przyczyniają się do obecnej transformacji technologicznej. Każdy z nas ma swoją rolę w obecnej i nadchodzącej transformacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *