RODO: SI, a przejrzystość

Ważnym krokiem w kierunku przejrzystości jest europejskie ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO — Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, (ang. General Data Protection Regulation). Wszystkie firmy, które rezydują w Unii Europejskiej lub mają klientów europejskich, muszą:

  • Na żądanie ujawnić, jakie dane zgromadzili na temat dowolnej osoby (prawo dostępu),
  • Usunąć wszelkie dane, których archiwizowanie nie jest wymagane przez inne przepisy prawa, na prośbę zainteresowanego (prawo do usunięcia),
  • Podać powód przetwarzania danych klienta (prawo do wyjaśnienia).

Ostatni punkt oznacza, że firmy, takie jak Facebook i Google, świadcząc usługi (przynajmniej) użytkownikom europejskim, muszą wyjaśnić swoje algorytmiczne procesy decyzyjne. Nadal jednak nie jest jasne, co dokładnie oznacza owe wyjaśnienie. Czy decyzja podjęta przy użyciu najbliższego sąsiedniego klasyfikatora liczy się jako decyzja, którą można wytłumaczyć, czy też współczynniki klasyfikatora regresji logistycznej byłyby lepsze? Co powiesz na głębokie sieci neuronowe, które z łatwością angażują miliony parametrów przeszkolonych przy użyciu terabajtów danych? Dyskusja na temat technicznego wdrożenia wyjaśniania decyzji opartych na uczeniu maszynowym jest obecnie intensywna. W każdym razie RODO może poprawić przejrzystość technologii sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *